Z życia szkoły

Przez wiele lat działalności naszej szkoły, stało się oczywiste, że pewne imprezy i uroczystości zaczęły odbywać się regularnie i przeszły do naszychtradycji. Szkoła posiada własny kalendarz imprez  szkolnych ustalony tradycją, na który składają się m. in.:

 

 

Ślubowanie klas pierwszych

 

Tradycyjnie w październiku dzieci z klas pierwszych składają ślubowanie. Jest to symboliczna chwila przyjęcia w poczet uczniów naszej szkoły. Licznie zgromadzeni goście podziwiają dzieci ubrane w stroje galowe .Podczas uroczystości wprowadzany jest  sztandar szkoły i śpiewany hymn państwowy. Następnie głos zabiera  pani dyrektor mgr Agata Dopke. W serdecznych słowach wita pierwszaków, rodziców i zaproszonych gości. Życzy dzieciom sukcesów w nauce i radości ze zdobywania wiedzy. Następnie klasy pierwsze kolejno prezentują przygotowany program opracowany tak, aby każde dziecko miało okazję wystąpić przed zgromadzoną publicznością. Kolejnym, bardzo oczekiwanym przez dzieci, punktem programu jest pasowanie na ucznia. Pani wicedyrektor lub pani dyrektor dotyka każdego ucznia w ramię wielkim ołówkiem i wypowiada słowa: "Pasuję Cię na ucznia naszej szkoły". Następnie starsze koleżanki z klasy IV witają młodszych kolegów w gronie uczniów. Wszyscy wykonawcy otrzymują gromkie brawa. Na zakończenie uroczystości uczniowie otrzymują pamiątki i dyplomy ufundowane przez Radę Rodziców. Ostatnim miłym akcentem tego niezwykłego dnia są spotkania w klasach i wspólny poczęstunek dla dzieci, rodziców i wychowawców.

 

Dzień Edukacji Narodowej

 

Dzień 14 października to zaiste jest okazja by wyrazić wdzięczność wszystkim Nauczycielom. Dlatego jak co roku uczniowie spotykają się z nauczycielami, przedstawiając krótki program artystyczny i wręczając kwiaty. W tym dniu jest naprawdę bardzo miło i wzruszająco.

 

Wigilia

 

Jasełka i wspólne kolędowanie... czyli ostatni dzień przed Świętami Bożego Narodzenia tradycyjnie już jest bardzo uroczysty i miły w naszej szkole. Nauczyciele i uczniowie uczestniczą w spotkaniach wigilijnych, łamią się opłatkiem i składają sobie życzenia. Jest to szczególny dzień wprowadzający wszystkich w magiczny nastrój Świąt Bożego Narodzenia. Dopełnieniem jest zazwyczaj przedstawienie Jasełek w wykonaniu uczniów.

 

Dzień Matki

 

Mama, mamusia, mamunia... to piękne słowa, które każdy z nas dobrze zna. słowa pierwsze, najważniejsze i najmilsze. Dla małych dzieci mama jest całym światem, zawsze najpiękniejsza i najmądrzejsza. Dlatego dzień 26 maja – Dzień Matki jest tak uroczyście obchodzony w naszej szkole.

 

 Dzień Patrona Szkoły

 

 

Tradycyjnie również uroczyścieobchodziliśmy Święto Patrona Szkoły - Adama Mickiewicza. Na początku corocznie przygotowanych akademii dyrektor szkoły - Pani Agata Dopke wita przybyłych gości. Na wstępie uroczystości uczniowie recytują wiersze autorstwa różnych poetów poświęcone patronowi naszej szkoły lub autorstwa Adama Mickiewicza. Przypominamy także najważniejsze fakty i miejsca z biografii Adama Mickiewicza. Z tej okazji organizowane są również konkursy wiedzy o życiu i twórczości wieszcza . W równej i zaciętej rywalizacji biorą udział uczniowie klas 4-6. Panie polonistki przygotowują również inne ciekawe informacje aby jak najlepiej przybliżyć nam postać naszego patrona. Uroczystość ta jest dla wszystkich wielkim przeżyciem!

 

Festyn nauczyciele-dzieciom

 

Już od wielu wielu lat z okazji święta wszystkich dzieci w naszym sąsiedztwie nauczyciele organizują festyn. Główne cele naszego przedsięwzięcia to: Wspólna zabawa z okazji Dnia Dziecka Integracja środowiska lokalnego ze szkołąRozwijanie umiejętności współpracy i współdziałania w zakresie tworzenia alternatywnych form spędzania czasu wolnego Kształtowanie postaw szacunku, tolerancji, akceptacji w czasie zabawy Promowanie aktywności fizycznej zacieśnianie więzi między rodzicami i dziećmi Wyzwalanie pozytywnych emocji Kształtowanie umiejętności spędzania czasu wolnego. "Taki dzień się zdarza raz, tylko raz i więcej nie, jak zatrzymać ten najpiękniejszy w roku dzień..." Te słowa przychodzą na myśl chyba każdemu dziecku, kiedy myśli o Dniu Dziecka.

 

Święta państwowe

 

Wszystkie najważniejsze święta państwowe nasza szkoła upamiętnia poprzez przygotowane akademie lub apele. Panie polonistki oraz pani od historii dbają w szczególności o postawę patriotyczną wszystkich naszych uczniów. W tak ważnych dniach cała szkoła ubrana jest w stroje galowe.

 

Sprzątanie świata

 

To już tradycja. Rokrocznie uczniowie naszej szkoły - Ci więksi i Ci mniejsi - zabierają worki i wychodzą ze szkoły aby - jak inne szkoły - posprzątać środowisko, w którym żyjemy.

 

 

Dzień papieski

 

 

Uczniowie szkoły z pomocą katechetów , co roku przybliżają historię życia Jana Pawła II, która jest przykładem bardzo konsekwentnego dążenia do świętości. W Jego życiu pragnienie świętości przejawiało się w modlitwach, głoszeniu Ewangelii, kontaktach z ludźmi, niezwykłej wytrwałości, prostych gestach, zachwytem nad pięknem przyrody. Dla nas jest On wzorem w jaki sposób mamy dążyć do świętości.

 

 Festiwal Piosenki Angielskiej

 

Języka angielskiego w naszej szkole uczymy się od pierwszej klasy. Podczas wielu lat nauki chętnie bierzemy udział we wszystkich formach , które promują rozwój języka angielskiego. Celem konkursu jest promocja nauki języków obcych z wykorzystaniem piosenki jako środka przekazu. Uczniowie przez chwilę czują się jak gwiazdy muzyki i prezentują swoje talenty językowo muzyczne przed liczną publicznością wspierającą gromkimi oklaskami.

 

Spotkanie na Olimpie

 

 

Uczniowie klas piątych co roku wspólnie z panią Jolą Gładkowską i panią Pauliną Siewierską organizują SPOTKANIE NA OLIMPIE. W ten sposób kończą omawianie tematów związanych z mitologią Greków. Każdy wybiera postać ulubionego boga lub herosa i przygotowuje przebranie, atrybuty  oraz krótką prezentację. W tak wyśmienitym towarzystwie nigdy nie mogło zabraknąć Zeusa, Posejdona i Hadesa. Podczas pokazów na klasowym Olimpie nie może zabraknąć także: Afrodyty, Hery i Hestii oraz wspaniałej Ateny. Po prezentacji swojej historii i pokazaniu pięknego stroju, boginie i bogowie otrzymują dyplomy, nagrody oraz robią wspólne pamiątkowe zdjęcia. Historia omawiana w ten sposób jest dużo ciekawsza i przyjemniejsza jak przyznają uczniowie.

 

Urodziny Bydgoszczy

 

Z okazji urodzin naszego miasta Bydgoszczy , każdego roku cała szkoła zaangażowana jest w uroczyste apele oraz ciekawe formy zajęć z historii i języka polskiego. Podczas uroczystości uczniowie zapoznają się z historią naszego miasta oraz biorą udział w licznych wycieczkach, które mają na celu przypomnienie i odwiedzenie najciekawszych zakątków Bydgoszczy. Urodziny naszego miasta są w naszej szkole wielkim wydarzeniem.

 

Akcja "Tydzień bez przemocy"

 

Co roku w naszej szkole odbywa się akcja pod hasłem ,,Tydzień bez przemocy”, w którym udział biorą uczniowie klas 1 - VI. Główne cele naszej akcji to eliminowanie i ograniczanie zachowań społecznie niepożądanych - agresji i przemocy, wzmacnianie więzi pomiędzy uczniami w klasie i w szkole, stworzenie jasnych zasad zapobiegających zachowaniom agresywnym, wzrost samoświadomości o odpowiedzialności za własne czyny, nabywanie umiejętności radzenia sobie w sytuacjach trudnych, dostarczenie uczniom i rodzicom wiedzy o mechanizmach powodujących wzrost zachowań agresywnych i sposobach ich ograniczania, doskonalenie relacji interpersonalnych, nauka tolerancji i wzbudzanie empatii, wzmocnienie więzi i odpowiedzialności pomiędzy nauczycielami, uczniami i ich rodzicami we wspólnym działaniu sprzyjającym poprawie bezpieczeństwa dzieci.

 

Bezpieczny Internet

 

To program edukacyjny skierowany do uczniów naszej szkoły. Podczas specjalnych zajęć dzieci uczą się, jak należy się bronić przed cyberprzemocą. Nauczyciele na zajęciach opowiadają uczniom , żeby nie udostępniały w sieci swoich danych osobowych oraz uczą je instalować programy, które zwiększają bezpieczeństwo ich komputerów. Podczas zajęć dzieci dowiadują się również, co należy zrobić, kiedy padną ofiarą przemocy w Internecie. W tej sytuacji pomoc można znaleźć wchodząc na stronę www.helpline.org.pl. Mogą tam skorzystać z porady psychologa lub informatyka, który pomoże usunąć z sieci niepożądane treści.

 

Dzień Sportu

 

Jak sami przyznacie, nie od dziś wiadomo, że sport to zdrowie. Z tego właśnie powodu w naszej szkole, wiosną, dla klas 1-3 odbywa się rok w rok dzień sportu. Impreza ta ma na celu propagowanie spędzania wolnego czasu przez całe rodziny, w związku z czym wraz z uczniami do szkoły mogą przyjść także ich rodzice. Dzieci w tym dniu nie mają lekcji, jedynie tę najbardziej lubianą -WF;) Wśród licznych konkurencji sportowych każdy może znaleźć coś dla siebie. Najwytrwalsi biorą udział we wszystkich przygotowanych zabawach a i tak każdy uczeń opuszcza szkołę z nagrodami.

 

Turniej Unihokeja

 

Wzbogacając ofertę zajęć rekreacyjno – sportowych w naszej szkole naszym uczniom proponujemy - Unihokej.Unihokej jest grą bardzo popularną w krajach skandynawskich. W Polsce propagowanie tego sportu rozpoczęto w latach osiemdziesiątych. Unihokej jest grą dla wszystkich. Proste zasady unihokeja i możliwości uprawiania tej dyscypliny w każdych warunkach i przez wszystkich bez względu na umiejętności. Jest to gra bezpieczna, wyzwalająca wiele emocji i dająca graczom dużo przyjemności. Sprzęt unihokeja można wykorzystać do prowadzenia atrakcyjnych zabaw i gier ruchowych. Unihokej spełnia wymagania, jakie powinno stawiać się sportom dla dzieci i młodzieży. Jest sportem - zabawą, nacechowaną dużą dynamiką, walorami wychowawczymi (wyrabia poczucie odpowiedzialności, rozwija umiejętności współdziałania, poszanowania przepisów itp.), zaspokaja potrzebę aktywności ruchowej i walki sportowej. Systematycznie uprawiany wzmacnia organizm dziecka, wpływa na poprawę ogólnego rozwoju fizycznego, rozwija motorykę oraz specjalne umiejętności i nawyki ruchowe. Jest to gra, której zasady dostosowujemy do potrzeb i umiejętności grających. Unihokej rozgrywany jest w formie meczu między dwoma drużynami i polega na zdobyciu większej liczby bramek niż drużyna przeciwnika. Gra jest prowadzona w sali o twardej i równej nawierzchni, na boisku określonym przez przepisy Polskiej Federacji Unihokeja - Floorball.

 

 Matematyczny Kangur

 

 

Międzynarodowy konkurs "Kangur Matematyczny" jest adresowany do uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i średnich, od klasy drugiej szkoły podstawowej do klas maturalnych w liceach i technikach. Rozgrywany jest pięciu kategoriach. Konkurs ma charakter jednorazowego testu. Zadania oraz termin są ustalane przez międzynarodową komisję. Na rozwiązanie testu przeznaczone jest maksymalnie 75 minut. Test konkursowy w kategorii „Kangurek” zawiera 18 pytań o różnym stopniu trudności (6 zadań po 3 punkty, 6 zadań po 4 punkty, 6 zadań po 5 punktów), w kategorii "Maluch" zawiera 24 zadania o różnym stopniu trudności (8 zadań po 3 punkty, 8 zadań po 4 punkty i 8 zadań po 5 punktów). Uczeń uczestniczący w Konkursie tej kategorii otrzymuje w chwili rozpoczęcia konkursu 24 punkty. 
Testy konkursowe pozostałych kategorii zawierają po 30 pytań o różnym stopniu trudności (10 zadań po 3 punkty, 10 zadań po 4 punkty i 10 zadań po 5 punktów. Uczeń uczestniczący w konkursie w każdej z tych kategorii otrzymuje w chwili rozpoczęcia konkursu 30 punktów. Do każdego zadania dołączonych jest 5 odpowiedzi, z których dokładnie jedna jest poprawna. Za brak odpowiedzi uczestnik otrzymuje zero punktów, natomiast za odpowiedź błędną lub zaznaczenie więcej niż jednej odpowiedzi, otrzymuje punkty ujemne w liczbie 25% przewidzianych za dane zadanie (w kategorii „Kangurek” – nie ma punktów ujemnych)

W czasie trwania Konkursu nie wolno korzystać z kalkulatorów.

Wspólna dla wszystkich krajów data konkursu oraz te same zestawy pytań dla poszczególnych poziomów podnoszą atrakcyjność konkursu. Wprawdzie wyniki Konkursu mogłyby być wykorzystane do opracowania międzynarodowych rankingów czy innych form rywalizacji pomiędzy krajami (jak ma to miejsce np. w przypadku Międzynarodowej Olimpiady Matematycznej), jednak nie byłoby to zgodne z główną ideą konkursu, którą jest sprowokowanie jak najliczniejszej manifestacji matematycznej o charakterze wspólnej, intelektualnej zabawy. Dzień konkursu, "Dzień Kangura" stał się już w szkołach wielu krajów prawdziwym świętem matematyki, nie ograniczającym się wyłącznie do samego konkursu. Jest też okazją do realizowania innych form popularyzacji matematyki. W naszej szkole Kangur Matematyczny "skacze" co roku.