Doradztwo zawodowe

Uczniowie klas ósmych mają przed sobą wiele wyzwań. Jednym z nich jest dopilnowanie wszystkich terminów i formalności w procesie rekrutacji do szkół ponadpodstawowych.
Harmonogram rekrutacji do szkół ponadpodstawowych na rok szkolny 2023/2024.
Rekrutacja do szkół ponadpodstawowych dzieli na dwa etapy: zasadniczy oraz uzupełniający.

Najważniejsze kwestie, o które trzeba zadbać w czasie naboru:

16 maja-21 czerwca (do godz. 15.00) – nabór elektroniczny
Kandydat do publicznej szkoły ponadpodstawowej  rejestruje się na platformie naboru elektronicznego https://bydgoszcz.edu.com.pl/kandydat i dokonuje wyboru właściwej szkoły, właściwego kierunku i zawodu. Następnie drukuje wniosek, który podpisują rodzice i kandydat. Taki wniosek należy niezwłocznie przynieść do szkoły pierwszego wyboru (szkoła pierwszego wyboru to ta, która na wniosku widnieje na pierwszym miejscu. Kandydat może we wniosku wpisać trzy szkoły, a w ich obrębie dowolną ilość zawodów) oraz dwa zdjęcia legitymacyjne.
Uwaga! Platforma naboru elektronicznego zostanie uruchomiona  16 maja 2022 roku.

/Uczniowie, którzy chcą dostać się do klas sportowych, dwujęzycznych lub innych, w których wymagane są specjalne predyspozycje, dodatkowo zdają sprawdziany predyspozycji.
Próby sprawności fizycznej, sprawdziany umiejętności i kompetencji językowych lub uzdolnień kierunkowych -1-13 czerwca, II termin do 17 czerwca/

Koniec roku szkolnego - 24 czerwca - uczniowie otrzymują świadectwa.

od 24 czerwca 2022 r. do 12 lipca 2022 r. do godz. 15.00 -
Uzupełnienie wniosku o przyjęcie do szkoły ponadpodstawowej o świadectwo ukończenia szkoły podstawowej i zaświadczenie o wynikach egzaminu ósmoklasisty oraz złożenie nowego wniosku w przypadku zmiany szkół, do których kandyduje
Wymienione dokumenty należy dostarczyć tylko do szkoły pierwszego wyboru.

19 lipca 2022 r. Zostaną opublikowane listy kandydatów zakwalifikowanych i kandydatów niezakwalifikowanych.
Listy zostaną ogłoszone do godz. 12.00 w formie papierowej na tablicy ogłoszeń wyłącznie w szkole pierwszego wyboru oraz na szkolnej stronie internetowej. Można wyniki sprawdzić także, logując się na platformie elektronicznego naboru.

od 19 lipca 2022 r. od godz. 12.30 - Potwierdzenie woli przyjęcia do szkoły
do 22 lipca 2022 r. do godz. 15.00

Wkrótce należy koniecznie potwierdzić wolę uczęszczania do danej szkoły. Dopiero to potwierdzenie pozwala na stworzenie ostatecznej listy przyjętych w danej szkole.

W przypadku kandydatów zakwalifikowanych, składa się potwierdzenie woli przyjęcia w postaci przedłożenia oryginału świadectwa ukończenia szkoły i oryginału zaświadczenia o wynikach egzaminu zewnętrznego, o ile nie zostały one złożone w uzupełnieniu wniosku o przyjęcie do szkoły ponadpodstawowej oraz wymaganych zaświadczeń lekarza medycyny pracy.

Podanie przez szkoły list kandydatów przyjętych i nieprzyjętych - 25 lipca

Koniec pierwszego etapu REKRUTACJI