Procedura organizacji i przeprowadzenia egzaminu ósmoklasisty w okresie epidemii
Bydgoszcz, 10 maja 2021 r.
Procedura organizacji i przeprowadzenia egzaminu ósmoklasisty
w okresie epidemii
w Szkole Podstawowej nr 2 im. Adama Mickiewicza
z Oddziałami Sportowymi w Bydgoszczy
Zakres procedury
Procedura dotyczy organizacji i przeprowadzenia egzaminu ósmoklasisty w trakcie trwania epidemii wirusa SARS-Cov-2 w dniach 25 – 26 – 27 maja 2021 r.
Ogólne zasady zapewnienie bezpieczeństwa na terenie szkoły
- Na egzamin może przyjść wyłącznie osoba zdrowa (zdający, nauczyciel, inny pracownik szkoły), bez objawów chorobowych sugerujących chorobę zakaźną.
- Zdający, nauczyciel oraz każda inna osoba uczestnicząca w przeprowadzaniu egzaminu nie może przyjść na egzamin, jeżeli przebywa w domu z osobą na kwarantannie
lub izolacji w warunkach domowych albo sama jest objęta kwarantanną lub izolacją w warunkach domowych. - Osoba, która przechorowała COVID-19 (tzn. jest ozdrowieńcem) oraz osoba zaszczepiona przeciwko COVID-19 (tzn. osoba, która przyjęła wszystkie przewidziane procedurą dawki danej szczepionki) może przyjść na egzamin nawet, jeżeli przebywa w domu z osobą w izolacji lub osobą na kwarantannie.
- Rodzic/prawny opiekun nie może wejść z dzieckiem na teren szkoły, z wyjątkiem sytuacji, kiedy zdający wymaga pomocy np. w poruszaniu się.
- Podczas egzaminu w szkole mogą przebywać wyłącznie:
- zdający,
- członkowie zespołów nadzorujących, obserwatorzy, specjaliści pracujący ze zdającymi, którym przyznano dostosowanie warunków lub formy przeprowadzania egzaminu, osoby wyznaczone do przygotowania i obsługi oraz obsługujące sprzęt i urządzenia wykorzystywane w czasie egzaminu (np. komputery, sprzęt medyczny),
- inni pracownicy szkoły odpowiedzialni za utrzymanie obiektu w czystości, dezynfekcję, itp.
- pracownicy odpowiednich służb, np. medycznych, jeżeli wystąpi taka konieczność,
- uczniowie, korzystający z opieki świetlicowej.
- Niedozwolone jest przebywanie na terenie szkoły osob innych niż wymienione w punkcie 5, w tym przedstawicieli mediów.
- Przy wejściu do szkoły wywieszono informację:
- dotyczącą objawów zarażenia koronawirusem oraz sposobów zapobiegania zakażeniu,
- zawierającą nazwę, adres oraz numer telefonu do najbliższej stacji sanitarno-epidemiologicznej,
- zawierającą adres oraz numer telefonu najbliższego oddziału zakaźnego,
- zawierającą numery telefonów do służb medycznych,
- zawierającą numer infolinii NFZ w sprawie koronawirusa (800 190 590).
- Przy wejściu do szkoły umieszczono płyn do dezynfekcji rąk (środek na bazie alkoholu, min. 60%) oraz zamieszczono informację o obligatoryjnym korzystaniu z niego przez wszystkie osoby wchodzące na teren szkoły. Wywieszono również informację „Jak skutecznie dezynfekować ręce”.
- Jeżeli uczeń posiada przeciwskazania zdrowotne do stosowania środków do dezynfekcji, myje ręce w toalecie pzed wejściem do sali lekcyjnej.
- Płyn do dezynfekcji rąk jest dostępny w każdej sali egzaminacyjnej. Obok płynu umieszczono informację na temat prawidłowej dezynfekcji rąk.
- Drzwi do szkoły oraz wszystkie drzwi wewnątrz budynku będą otwarte, tak aby zdający oraz inne osoby uczestniczące w przeprowadzaniu egzaminu nie musiały ich otwierać.
- Podczas trwania egzaminu w salach egzaminacyjnych drzwi zostaną z zewnątrz zamknięte przez wyznaczonego pracownika obsługi. Klamka zostanie zdezynfekowana.
- W przypadku konieczności wyjścia z sali w trakcie egzaminu drzwi od środka otworzy wyznaczony członek zespołu w rękawiczkach.
- Wyjątek stanowi egzamin z j. angielskiego w zakresie zadań na rozumienie ze słuchu, podczas którego odtwarzane jest nagranie z płyty CD. W tej sytuacji zostanie zapewniona regularna dezynfekcja klamek i uchwytów.
- Sale egzaminacyjne będą wietrzone przed wpuszczeniem do nich zdających, mniej więcej co godzinę w trakcie egzaminu (jeżeli pogoda na to pozwoli oraz na zewnątrz budynku nie panuje zbyt duży hałas) oraz po egzaminie, dbając o zapewnienie komfortu zdających.
- Na bieżąco zostanie zapewniona bieżąca dezynfekcjea toalet.
- W pomieszczeniach higieniczno-sanitarnych wywieszono plakaty z zasadami prawidłowego mycia rąk, a przy dozownikach z płynem – instrukcje na temat prawidłowej dezynfekcji rąk.
- Ławki oraz krzesła w sali egzaminacyjnej będą dezynfekowacne przed i po każdym egzaminie.
- Dezynfekowane będą również:
- urządzenia rejestrujące dźwięk podczas egzaminu, w przypadku gdy zdający korzysta z pomocy nauczyciela wspomagającego go w czytaniu lub pisaniu),
- odtwarzacze płyt CD wykorzystywane do przeprowadzenia z języka obcego angielskiego,
- przybory piśmiennicze, jeżeli szkoła zdecyduje się zapewnić takie materiały dla zdających, którzy zapomnieli przynieść je na egzamin, z wyjątkiem materiałów jednorazowych, których zdający nie przyniósł na egzamin.
- Na terenie szkoły wyznaczono i przygotowano pomieszczenie (wyposażone m.in. w środki ochrony osobistej i płyn dezynfekujący), w którym będzie można odizolować osobę w przypadku stwierdzenia objawów chorobowych.
- W salach, w których przeprowadzany jest egzamin ósmoklasisty, izolatce, gabinecie pielęgniarki i sekretariacie dostępne są plakaty informacyjne opracowane przez Ministerstwo Zdrowia zawierające pouczenia, jak należy postępować w przypadku stwierdzenia objawów zakażenia, a także numery telefonów instytucji, z którymi należy się kontaktować.
- Przewodniczący zespołu egzaminacyjnego poinformuje członków zespołu nadzorującego przeprowadzającego egzamin w sali egzaminacyjnej, że w danej sali do egzaminu przystępuje zdający chorujący na alergię albo inne schorzenie, którego objawami mogą być kaszel, katar lub łzawienie. Członkowie zespołu nadzorującego muszą posiadać taką wiedzę, aby nie interpretować takich objawów w przypadku danego zdającego jako objawów „niepokojących”.
- Egzamin zostanie przeprowadzony w salach wyznaczonych dla uczniów klas VIII (IIp. – s.21, 22, 23; IIIp. – 31, 32, 33, 36, 38).
- Liczba przebywających w salach nie przekroczy 13 osób (w tym: 11 uczniów, 2 członków z zespołu nadzorującego.
- Ławki w sali egzaminacyjnej ustawiono z zachowaniem co najmniej 1,5-metrowego odstępu w każdym kierunku.
- Miejsca dla członków zespołu nadzorującego również zostało przygotowane z zachowaniem co najmniej 1,5-metrowego odstępu od zdających oraz od pozostałych członków zespołu nadzorującego.
- W przypadku zdającego, który przystępuje do egzaminu, korzystając z pomocy nauczyciela wspomagającego, musi również być zachowany co najmniej 1,5-metrowy odstęp pomiędzy tym zdającym a nauczycielem.
- W trakcie czynności organizacyjnych członkowie zespołu nadzorującego są zobowiązani zakrywać usta i nos maseczką oraz mieć założone rękawiczki.
- Na egzaminie każdy zdający korzysta z własnych przyborów piśmienniczych i inijki.
- Zdający nie mogą wnosić na terren szkoły zbędnych rzeczy, w tym książek, urządzeń telekomunikacyjnych, maskotek.
- Zdający nie mogą pożyczać przyborów od innych zdających.
- Cudzoziemcy przystępujący do danego egzaminu, którym jako sposób dostosowania egzaminu przyznano możliwość korzystania ze słownika dwujęzycznego, są zobowiązani przynieść własne słowniki.
- Szkoła nie zapewnia wody pitnej. Na egzamin należy przynieść własną butelkę z wodą.
- Przewodniczący zespołu egzaminacyjnego zapewnia kilku rezerwowych członków zespołów nadzorujących, którzy będą mogli, nawet w dniu egzaminu, zastąpić osoby, które z uzasadnionych powodów, w tym ze względu na chorobę, nie będą mogły przyjść do pracy w dniu egzaminu.
Wejście uczniów do budynku, sal egzaminacyjnych
- W celu unknięcia grupowania zdający wejdą do budynku szkoły o różnych godzinach i różnymi wejściami w zależności od usytuowania sal egzaminacyjnych.
- Czekając na wejście do szkoły albo sali egzaminacyjnej, zdający zachowują odpowiedni odstęp (co najmniej 1,5 m) oraz mają zakryte usta i nos maseczką.
- Na teren szkoły mogą wejść wyłącznie osoby z zakrytymi ustami i nosem (maseczką).
- Jeżeli z powodu całościowych zaburzeń rozwoju, zaburzeń psychicznych, niepełnosprawności intelektualnej, trudności w samodzielnym zakryciu lub odkryciu ust i nosa lub z powodu zaawansowanych schorzeń neurologicznych układu oddechowego lub krążenia, przebiegających z niewydolnością oddechową lub krążeniową, uczeń nie może zasłaniać ust i nosa maseczką, rodzice ucznia przekazują stosowną informację wraz z zaświadczeniem dyrektorowi szkoły nie później niż 18 maja 2021 r. Uczeń taki przystępuje do egzaminu w oddzielnej sali egzaminacyjnej.
- Zakrywanie ust i nosa obowiązuje na terenie całej szkoły, z wyjątkiem sal egzaminacyjnych po zajęciu miejsc przez zdających.
- Podczas wpuszczania uczniów do sali egzaminacyjnej członek zespołu nadzorującego może poprosić zdającego o chwilowe odsłonięcie twarzy w celu zweryfikowania jego tożsamości (konieczne jest wówczas zachowanie co najmniej 1,5-metrowego odstępu).
- Każdy zdający będzie mógł zostawić rzeczy osobiste – plecak, torbę, kurtkę, telefon w swojej indywidualnej szafce.
- Przewodniczący zaspołu nadzorującego wylosuje numer miejsca, które zajmie zdający.
- Słowniki wnoszone do sali egzaminacyjnej przez cudzoziemców będą kontrolowane przez członka zespołu nadzorującego w rękawiczkach.
W sali egzaminacyjnej
- Po zajęciu miejsca w sali egzaminacyjnej (w trakcie egzaminu) zdający ma obowiązek ponownie zakryć usta i nos, kiedy:
- podchodzi do niego nauczyciel, aby odpowiedzieć na zadane przez niego pytanie,
- wychodzi do toalety,
- kończy pracę z arkuszem egzaminacyjnym i wychodzi z sali egzaminacyjnej.
- Przewodniczący zespołu egzaminacyjnego, członkowie zespołu nadzorującego, obserwatorzy, nauczyciele wspomagający, podczas poruszania się po sali egzaminacyjnej powinni mieć zakryte usta i nos maseczką.
- Członkowie zespołu nadzorującego powinni do niezbędnego minimum ograniczyć poruszanie się po sali egzaminacyjnej.
- Osoby, o których mowa w pkt. 2 mogą odsłonić twarz, kiedy obserwują przebieg egzaminu, siedząc albo stojąc, przy zachowaniu niezbędnego odstępu.
- Zrówno zdający, jak i członkowie zespołów nadzorujących mogą, jeżeli uznają to za właściwe, mieć zakryte usta i nos w trakcie egzaminu, nawet po zajęciu miejsca przy stoliku.
- W sali przygotowanej dla zdających, którzy nie mogą zakrywać ust i nosa maseczką z powodu całościowych zaburzeń rozwoju, zaburzen psychicznych, niepełnosprawności intelektualnej, trudności w samodzielnym zakryciu lub odkryciu ust i nosa lub z powodu zaawansowanych schorzeń neurologicznych układu oddechowego lub krążenia, przebiegających z niewydolnością oddechową lub krążeniową, minimalny odstęp, jaki musi być zachowany pomiędzy samymi zdającymi oraz zdającymi i członkami zespołu nadzorującego wynosi 2 m.
Postępowanie z materiałami egzaminacyjnymi
- Paczki odebrane od kuriera otwierane będą w rękawiczkach. Po odebraniu paczki zostaną przetarte szmatką z płynem dezynfekującym.
- Członkowie zespołu nadzorującego w rękawiczkach odbierają arkusze od przewodniczącego zespołu egzaminacyjnego.
- Arkusze są rozdawane zdającym również przez osoby, które mają założone rękawiczki, oraz mają zakryte usta i nos.
Po zakończeniu egzaminu
- Wypuszczanie zdających z sal po egzaminie nastąpi według ściśle określonej procedury – sala po sali, by uniknąć gromadzaenia się zdających pod szkołą.
- Uczeń obecny podczas pakowania materiałów egzaminacyjnych oserwuje ten proces w bezpiecznej odległości.
- Zdający zostaną poinstruowacni, aby wrażeniami po egzaminie dzielili się między sobą z wykorzystaniem mediów społecznościowych, komunikatorów, telefonicznie, a unikali spotkań w grupie, np. przy wejściu do szkoły.
- Po zakończeniu egzaminu pomieszczenia sprzątają i dezynfekują wyznaczeni pracownicy, zgodnie z listą czynności ustaloną przez dyrektora szkoły.
Zapoznanie zdających i członków zespołów nadzorujących z procedurą
- Członkowie zespołów nadzorujących przejdą szkolenie z zasad dotyczących bezpieczeństwa podczas egzaminu przeprowadzone przez przewodniczącego zespołu egzaminacyjnego.
- Przed rozpoczęciem egzaminu zdający zostaną poinformowani o zasadach bezpieczeństwa, w tym przede wszystkim:
- zakazie kontaktowania się z innymi zdającymi,
- obowiązku zakrywania ust i nosa w przypadku kontaktu bezpośredniego z nauczycielem,
- wyjścia do toalety lub wyjścia z sali egzaminacyjnej po zakończeniu pracy z arkuszem egzaminacyjnym,
- niedotykania dłońmi okolic twarzy, zwłaszcza ust, nosa i oczu,
- przestrzegania higieny kaszlu i kichania: podczas kaszlu i kichania należy zakryć usta i nos zgiętym łokciem lub chusteczką,
- konieczności zachowania odpowiedniego dystansu od innych zdających po zakończonym egzaminie.
3. O przyjętych rozwiązaniach zdający oraz ich rodzice/prawni opiekunowie zostaną poinformowani poprzez e – dziennik i stronę internetową szkoły z odpowiednim wyprzedzeniem.
Bydgoszcz, dnia 10.05.2021 r.
Procedura szybkiej komunikacji z rodzicami
w czasie epidemii wirusa SARS-Cov-2
podczas egzaminu uczniów klas VIII w Szkole Podstawowej nr 2
im. Adama Mickiewicza z Oddziałami Sportowymi w Bydgoszczy
- I. Zakres procedury:
Przedmiotem procedury jest określenie drogi służbowej w procesie powiadamiania
oraz zasad postępowania i podziału obowiązków w zakresie szybkiej komunikacji z rodzicami w przypadku podejrzenia zachorowania dziecka lub personelu na COVID 19.
- II. Opis procedury:
1. Weryfikacja danych kontaktowych i kontakt z rodzicami:
a) Dyrektor zobowiązuje wyznaczonego pracownika do potwierdzenia prawidłowości posiadanych adresów mailowych rodziców i zaktualizowania numerów telefonów obojga rodziców/opiekunów prawnych uczniów w e - dzienniku.
b) W przypadku wyrażenia zgody przez rodziców/opiekunów prawnych dopuszcza się przekazywanie informacji poprzez komunikatory internetowe.
c) Zobowiązuje się rodziców/opiekunów prawnych do bezzwłocznego odbierania telefonu z placówki lub w przypadku braku możliwości natychmiastowej rozmowy, jak najszybszego oddzwaniania.
d) W celu szybkiej komunikacji z rodzicami/opiekunów prawnych szkoła opracowuje szablon tekstu maila informującego rodzica o konieczności niezwłocznego kontaktu ze szkołą w związku z zaobserwowaniem u dziecka symptomów zarażenia wirusem.
2. Postępowanie w razie podejrzenia choroby
a) W razie wystąpienia u dziecka przebywającego w szkole niepokojących symptomów COVID-19 nauczyciel przeprowadza rozmowę z dzieckiem dotyczącą jego złego samopoczucia, a wyznaczony pracownik mierzy dziecku temperaturę.
b) Przy podejrzeniu wystąpienia choroby zakaźnej COVID-19 u dziecka należy niezwłocznie powiadomić dyrektora szkoły – przewodniczącego zespołu egzaminacyjnego.
c) Dyrektor powiadamia rodziców/opiekunów prawnych o podejrzeniu zachorowania dziecka na COVID-19, równolegle inny wyznaczony pracownik wysyła gotową treść mail z informacją do rodziców/opiekunów prawnych.
d) W uzgodnieniu Dyrektorem Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Gdańsku podejmowana jest decyzja o przerwniu i unieważnieniu egzaminu dla wszystkich zdających, którzy przystąpili do egzaminu w danej sali, jeżeli to okaże się niezbędne.
e) Po potwierdzeniu informacji o zagrożeniu epidemiologicznym przez Powiatowego Inspektora Sanitarnego Dyrektor zleca wyznaczonemu pracownikowi wysłanie rodzicom/opiekunom prawnym przez e - dziennik informacji o sytuacji epidemiologicznej.
f) Ponadto informacja dla rodziców/opiekunów prawnych o zaleceniach Sanepidu zostanie opublikowana na stronie internetowej placówki.
3. Potwierdzenie zapoznania się z procedurą
a) Wszyscy pracownicy placówki są zobowiązani do bezwzględnego przestrzegania powyższej procedury.
b) Wszyscy rodzice/opiekunowie prawni są zobowiązani do zapoznania się z powyższą procedurą.
Bydgoszcz, 10.05.2021 r.
Procedura postępowania na wypadek zakażenia pracownika koronawirusem
w czasie epidemii wywołanej wirusem SARS-CoV-2
w Szkole Podstawowej nr 2 im. Adama Mickiewicza z Oddziałami Sportowymi
w Bydgoszczy
- I. ZAKRES PROCEDURY
Procedura dotyczy postępowanie w przypadku podejrzenia zakażenia członków zespołów nadzorujących podczas egzaminu uczniów klas ósmych.
- II. OPIS PROCEDURy
- Do pracy w czasie egzaminów zewnętrznych mogą przychodzić jedynie zdrowe osoby, bez jakichkolwiek objawów wskazujących na chorobę.
- W miarę możliwości nie należy angażować w zajęcia pracowników powyżej 60-roku życia lub z istotnymi problemami zdrowotnymi, które zaliczają osobę do grupy tzw. podwyższonego ryzyka.
- Należy wyznaczyć i przygotować pomieszczenie, w którym będzie można odizolować osobę w przypadku zdiagnozowania objawów chorobowych.
- Pracownicy szkoły powinni wiedzieć, że w przypadku wystąpienia niepokojących objawów nie powinni przychodzić do pracy, pozostać w domu i skontaktować się telefonicznie
ze stacją sanitarno- epidemiologiczną, oddziałem zakaźnym, a w razie pogarszania się stanu zdrowia zadzwonić pod nr 999 lub 112 i poinformować, że mogą być zakażeni koronawirusem. - Zaleca się bieżące śledzenie informacji Głównego Inspektora Sanitarnego i Ministra Zdrowia dostępnych na stronach gis.gov.pl lub https://www.gov.pl/web/koronawirus/, a także obowiązujących przepisów prawa.
- W przypadku wystąpienia u pracownika będącego na stanowisku pracy niepokojących objawów sugerujących zakażenie koronawirusem należy niezwłocznie odsunąć
go od pracy, powiadomić Dyrektora OKE w Gdańsku, z którym ustala się sposób postępowania oraz powiatową stację sanitarno-epidemiologiczną. Należy stosować się ściśle do wydawanych instrukcji i poleceń. - Odsuniętego od pracy członka zespołu nadzorującego zastępuje nauczyciel pełniący dyżur.
- Dyrektor OKE może wydać zgodę na zakończenie przeprowadzenia egzaminu w niepełnym składzie zespołu nadzorującego, jeżeli nie stanowi to zagrożenia dla bezpieczeństwa zdających oraz zapewniony jest odpowiedni nadzór nad praca zdających.
- W przypadku wystąpienia konieczności odizolowania członka zespołu nadzorującego lub innej osoby zaangażowanej w przeprowadzenie egzaminu przejawiającej objawy choroby w wyznaczonym miejscu, przewodniczący zespołu egzaminacyjnego po konsultacji z Dyrektorem OKE w Gdańsku może podjąć decyzję o przerwaniu i unieważnieniu egzaminu dla wszystkich zdających, którzy przystępowali do danego egzaminu w danej sali, jeżeli z jego oceny sytuacji będzie wynikało, że takie rozwiązanie jest niezbędne.
- Obszar, w którym poruszał się i przebywał pracownik, należy poddać gruntownemu sprzątaniu, zgodnie z funkcjonującymi w podmiocie procedurami oraz zdezynfekować powierzchnie dotykowe (klamki, poręcze, uchwyty itp.) oraz zastosować się do indywidualnych zaleceń wydanych przez inspektorat sanitarny.
- Zaleca się przygotowanie i umieszczenie w określonym miejscu potrzebnych numerów telefonów, w tym do stacji sanitarno-epidemiologicznej, służb medycznych.
- Należy stosować się do zaleceń państwowego powiatowego inspektora sanitarnego przy ustalaniu, czy należy wdrożyć dodatkowe procedury, biorąc pod uwagę zaistniały przypadek.
- Rekomenduje się ustalenie listy osób przebywających w tym samym czasie w części/częściach podmiotu, w których przebywała osoba podejrzana o zakażenie i zalecenie stosowania się do wytycznych Głównego Inspektora Sanitarnego dostępnych na stronie gov.pl/web/koronawirus/ oraz gis.gov.pl odnoszących się do osób, które miały kontakt z zakażonym.
- Zawsze w przypadku wątpliwości należy zwrócić się do powiatowej stacji sanitarno-epidemiologicznej w celu konsultacji lub uzyskania porady.
Pliki do pobrania: